Wśród klientów często znajdują się hobbyści, którzy od czasu do czasu lubią zaprojektować coś swojego. W tym artykule przedstawimy, jak w prosty sposób przygotować projekt swojej wizytówki w programie GIMP.
Słowem wstępu
Znakomitą alternatywą do popularnych programów graficznych jest GIMP, który jest lekki, darmowy oraz działa na innych systemach niż Windows. W dodatku powstało wiele poradników krok po kroku, jak wykorzystać jego potencjał do różnych projektów. Co jakiś czas otrzymujemy od klientów zapytania jak wykonać projekt wizytówki w GIMP-ie.
W tej krótkiej notce pokażemy, jak przygotować i zapisać arkusz projektu, by był on zdatny do druku. Bazować będziemy na standardowym wymiarze wizytówki 9x5cm.
CMYK w GIMP-ie – trochę teorii
Warto wspomnieć, dlaczego większość drukarni nie chce przyjmować plików zaprojektowanych w GIMP-ie, ani nawet nie przygotowuje pod niego makiet do swoich produktów. Ma to przede wszystkim związek z brakiem kolorystyki CMYK w tym programie.
Projekty wykonywane w GIMP-ie będą miały przestrzeń barwną RGB, w której pracują monitory, aparaty fotograficzne czy skanery. Tak zaprojektowane grafiki nadają się do udostępniania w Internecie oraz przy grafice na stronę WWW. Urządzenia drukujące pracują w kolorystyce CMYK, której GIMP nie posiada.
Maszyny drukujące są oczywiście zdolne sobie z tym poradzić. Kiedy otrzymują plik w kolorach RGB, automatycznie konwertują go na przestrzeń barw CMYK. Taki sposób ma jedną zasadniczą wadę – kolory mogą się zmienić. Niekiedy tak, że nie gołym okiem nie zobaczysz różnicy, a czasem tak mocno, że zamiast granatu na projekcie, w druku wyjdzie fiolet. Najbardziej będzie to widoczne, gdy podczas projektowania stosowane są jaskrawe, intensywne kolory.
Dla rozjaśnienia teorii poniżej 2 grafiki – z prawej zdjęcie w kolorach RGB, a z prawej – przekonwertowane do kolorów CMYK. Zwróć proszę uwagę na to, jak mocno stłumione zostały jaskrawe kolory.
Większość rzeczy, które kiedykolwiek wydrukowaliście w domu, były automatycznie konwertowane przez drukarki. Jeśli nie widzieliście różnicy, że czerwony był lekko ciemniejszy niż na monitorze, lub nie ma to dla Was tak wielkiego znaczenia, możemy przejść do sedna sprawy, czyli tego jak wykonać projekt wizytówki w GIMP-ie.
Brak CMYK-u w GIMP-ie to główny powód, dla którego nie zaleca się projektowania w nim materiałów poligraficznych. Czy aż tak poważny, by tego nie robić? Odpowiedzcie sobie sami.
Nastraszyliśmy już za dużo, więc… zaczynamy działać! :)
Wizytówka w GIMP-ie – utworzenie nowego obrazu
Jak pisaliśmy na wstępie, poradnik ten opisuje jak zaprojektować wizytówkę o wymiarach 9x5cm. Aby to wykonać, po włączeniu programu wybieramy Plik -> Nowy… Otworzy nam się okno, gdzie wpisujemy:
Szerokość – 1112 px
Wysokość – 638 px
W opcjach zaawansowanych koniecznie zmieniamy rozdzielczość X i Y na 300 pikseli/in.
Gotowe. Mamy już przygotowany projekt o wymiarach 94 x 54 mm. Dlaczego o 4 mm więcej, skoro wizytówka ma mieć wymiary 90 x 50 mm?
Wizytówki po wydruku na arkuszu są docinane gilotyną. Jeśli tło wizytówki ma być kolorowe, np. gradient w odcieniach żółci, projekt powinien mieć tzw. spad – dodatkowy obszar, który będzie ścięty. Dzięki temu krawędzie wizytówki nie będą białe. Brak uwzględnionego spadu w projekcie to jeden z największych błędów niedoświadczonych grafików.
Skąd mam wiedzieć, gdzie wizytówka będzie ścięta?
Na potrzeby poradnika przygotowaliśmy makietę w formacie JPG. Jeśli utworzyłeś projekt o wymiarach 1112 x 638 px, możesz po prostu pobrać ten obrazek, wciągnąć go w projekt i wyśrodkować, a prowadnicami oznaczyć obszar cięcia.
Po tych czynnościach możesz już zabrać się za projekt Twojej wizytówki, a po ukończeniu plik w formacie JPG 100% jakości przesłać nam do realizacji ;). Daj nam koniecznie znać, że trafiłeś do nas z tej notki na naszym blogu – otrzymasz z tej okazji upust.
Wizytówka w GIMP-ie – wersja dla leniwych
Dla takich klientów też coś mamy :). Przygotowaliśmy dla Was makietę bezpośrednio w formacie XCF. Po prostu – ściągasz plik, projektujesz w GIMP-ie, zapisujesz swój gotowy projekt do JPG-a w jakości 100% i gotowe – możesz wysłać go nam do druku! Wizytówki drukujemy już od 100 sztuk.
Makieta wizytówki GIMP w formacie XCF do pobrania tutaj.
Jak zapisać plik do druku?
Po ukończeniu projekt wizytówki proponujemy zapisać plik w formacie JPG, w jakości 100%. Jeśli wizytówka jest dwustronna – drugą stronę oczywiście zapisujemy w osobnym pliku, odpowiednio je podpisując, np. przód/tył, awers/rewers. Przy druku standardowych wizytówek nie ma to większego znaczenia, jednak gdy np. foliowana jest tylko przednia strona wizytówki – odpowiednie podpisanie pliku ma ogromne znaczenie.
Miłego projektowania! A po zaprojektowaniu zapraszamy do składania zamówień w naszej agencji. Zlecenia na wizytówki realizujemy nawet w ciągu 24h! Paczki dostarczamy kurierem DPD na obrębie całego kraju.
Jest to nasz pierwszy, ale nie ostatni wpis na blogu firmowym. Masz pomysł na kolejne notki na tematy z branży poligrafii i grafiki? Chętnie przygotujemy artykuł o tym, w czym nawet wujek Google Ci nie pomógł. Napisz do nas: bazar@agencjabazar.pl!